Üdv Mindenkinek, itt olvahatjátok a második cikkemet. Igen, tudom, hogy még adós vagyok a misplay-es cikk folytatásával, de most ahhoz se kedvem, se ötletem nincs, meg ez talán fontosabb is. Nézzük is tehát mi lesz a mai témánk.
A versenyeken, mint ahogy azt páran észrevettük, nem mindenki használja ki a side deck által nyújtott lehetőségeket annak ellenére, hogy a side deck fontossága egyáltalán nem elhanyagolható, sőt normális side deck nélkül igen jelentősen lecsökkennek esélyeink az eredményes szereplésre. A következőkben tehát írok egy pár hasznos információt, tanácsot a side deckkel kapcsolatban.
Kezdjük is először azzal, hogy mi is a side deck: Pontos fogalmát nem tudom meghatározni, de a lényege, hogy a main decktől különálló, maximum 15 lapot tartalmazható kártyapakliról van szó, amit match duelek alatt felhasználhatsz a main decked módosítására. A side deckbe synchro xzy vagy fusion monsterek is kerülhetnek.
Ezután a kis általános bevezetés után térjünk is át arra, hogy is érdemes side decket építeni. Először azonban fontos megemlíteni, hogy az interneten található információk (amikkel nagyrészt én is dolgozok) igen sokszor csak a nagyobb, sokfordulós versenyekre érvényesek, szóval a mi HUDA versenyeinken, ahol találkozhatsz egy csomó nem túl gyakran használt rogue deckkel, a netes side-ok, nem minden esetben lehetnek hatékonyak (de azért van megoldás).
Vágjunk is tehát bele! A side összeállításakor a következőket kell szem előtt tartani: milyen népszerű lapok, deckek bukkanhatnak fel a versenyen, valamint, hogy miképp tudod ezeket semlegesíteni. Fontos még azt is figyelembe venni, hogy mire képes a decked, mi ellen vagy jó, melyik decktől, vagy esetleg milyen sideolt lapoktól félsz nagyon, és ezek alapján megépíteni a side-ot. Léteznek még alternativ startégiák is, amikre szintén kitérek.
A side decknek egy része jó ha olyan lapokból áll, amik általánosan jók a deckek többsége ellen, ilyen lehet pl: Cyber Dragon, Rai-oh, Effect Veiler, Maxx C, esetleg Debunk vagy még egy csomó más is lehet. Persze azért az általánosan igaz, hogy vigyázni kell az olyan lapokkal amik nekünk is árthatnak.
Ha betettünk egy pár általános lapot, akkor lehet gondolkozni az egyes specifikus lapokon, amik bizonyos népszerű meta deckek ellen lehetnek jók (ezek persze megegyezhetnek az általános lapokkal) Ilyen specifikus lap lehet pl dark world ellen a gemini imps, six samurai ellen kinetic soldier és a többi...
Nézzünk most pár példát Nheil versenyéről!
Jelenleg az egyik legerősebb (ha nem egyenesen a legerősebb) deck az inzektor, az ez ellen való sidolást látatjuk Tarantila, Deadbone, Ragnaros vagy Nheil side deckjében, hiszen ők betettek trap hole-okat, shadow imprisoning mirrort, dd crowt, amik igen jók inzekter ellen. (nem is akarok ellenük játszani) Egy másik népszeű deck még a Dino Rabbit is, ami ellen én megpróbáltam snowman eatert, rykot sideolni.
Arra is fel lehet persze készülni amit az ellenfelek sidolnak ellened, ezért is tettem én 3 mst-t meg egy dust tornado-t a side-ba, mert valószinűsitető volt, hogy sokan sidolnak inzekterek ellen. Erre még egy példa lehet, hogy pl: six sam deckek az ellenük sideolt puppet plantok ellen sideolhatnak dimensional fissure-t is.
Alternatív sidolási stratégiának lehet tekinteni azt, hogy átsideolunk egy másik deckbe, pl: chain burn egy stall burnbe, vagy egy pár T.G. lapot tartalmazó plant deck egy erősen T.G. orientáltba, ezzel megzavarva az ellenfelet. Erre talán az egyik legjobb példa az, ha az alapvetően kevés trap-el játszó deckek (mondjuk egyes plant illetve lightsworn deckek) sok trapet tesznek a side-ba, hiszen esélyes, hogy az ellenfél az első duel után kiveszi az mst-ket heavy-t vagy hasonló lapjait.
A váratlan rogue deckek ellen mit lehet tenni? Először is esélyes, hogy valamelyik úgy is sideolt lapod (pl rai-oh, veiler) jól jön ellenük. Másodszor meg észben kell tartani, hogy a mostani több ezer lapból igen sok decket lehet összeállítani, és egy 15 lapos side nem is készülhet fel minden ellen. Tehát ha egy váratlan deck ellen nem sokat tudsz sideolni ne aggódj, ez bárkivel megeshet.
A végére még megemlítek pár dolgot amik nem közvetlenül a side deck építésez tartoznak, de igen fontosak lehetnek.
Ilyen pl, hogy hiába segített egy lap neked az előző duelben, ha tudod, hogy valószínűleg nem nagyon tudod használni a következőben érdemes kisedolni. Ilyen pl: ha az első duelben dutshottal kezdesz, ami segit neked, de ha olyan deck ellen mész, ami sokat setel, ráadásul nem is te kezdesz, érdemes kisedolni dustshootot, mert esélyes, hogy nem tudsz majd mit kezdeni vele. Ilyen lehet még, az is, ha mondjuk plantek ellen az első duelben 3 mainelt maxx c-d segített nyerni, ennek ellenére nem mindig érdemes bent hagyni őket, mert az ellenfeled könnyen betehet több trapet, amivel csökkenti a maxx c-k hasznosságát.
Végezetül még annyi, hogy a side deck épités egyik legjobb stratégiája lehet ha kopyzol a netről