Na egy ideje gondoltam nyitok egy ilyesmi topicot, hogy tisztázzuk, hogy milyen féle paklik vannak, hogyan is néznek ki és mikor jó XY pakli.
Beatdown: Ezek a fajta deckek a legsokfélébbek, általában agresszív félék, kevésbé setelnek, nem nagyon érdekli őket a lapelőny, csak a pakli alapkoncepciójával levinni az ellenfél életet, persze azért amiket felsorolok még alább lehet mondani beatdown belőle sok, de elvekben különbözik belőle igen sok. Tehát a jó beatdown de igyekszik minél többször megsebezni az ellenfelet, nem agyatlan módon, de hajlamos bevállalni a laphátrányt is. Pl: Magic Cylinder, randomra elhasznált Brain Control.
Pakli példa: Elemental Hero, Dragunity
Control: A control deckek, mindig igyekszenek lapelőnyt kovácsolni minél többször az LP rovására is, jellemző rájuk, hogy több hasonszőrű lapra építenek szinte sosincs 1-1 komolyabb erősebb lap benne amire kifejezetten építeni, pl DAD, előfordulhat benne, de ezek nem kulcslapok. Olyan lapokra kell gondolni, amik csinálnak valamit 1 lappal, mondjuk dobat az ellenfél kezéből (Don Zaloog) fontos h beüssön vele, lehetőleg ne üssék, de legalább X ideig meglegyen a lapelőny. Tehát a jó control deck 1 lépéssel igyekszik az ellenfél előtt járni és a lapjai mindig bántják az ellenfél lapjait valamint mindig egyszerű kombókra törekszik. Jó példa rá: Newdoria, Dekoichi, Chaos Sorcerer, Solemn Warning. Ami tipikusan nem jó: Berserk Gorilla, Morphing Jar, Shrink, Magic Cyilinder.
Érdekesség: nem régiben ez a féle pakli teljesen kihalt volt ám most újra van több működőképes is
Pakli példa: Chaos Beat, Monarch, Gadget
Full control: Igen hasonló a controlhoz, am ezek a féle paklik igyekszenek az ellenfél játékát teljesen tönkre tenni, hogy egyszerűen nem hatnak rá a lapjai vagy teljesen negál mindent. (Igen ezek az egyik legmocskosabb deckek). A full controlok általában kicsit kevésbe stabilak mint a sima control ám hamar kicsinálhatják az ellenfelet, mivel igyekszik mindent megfogni sokkal gyakrabban sebeznek a sima controlnál. Tehát a jó full control pakli állandó lapelőnytben van és "minden"-re tud reagálni az ellenfél számára 1 kellemetlen lépéssel. Példa: Starlight Road, Stardust Dragon Assault Mode, Evolzar Laggia.
Pakli példa: Dino Rabbit, Stardust Assaultos deck.
Lock deck: A lock decket sokan keverik a full controllal, pedig elvekben más, mivel ez már inkább arra épít, hogy az ellenfél lehetőleg ne is tudjon mit lépni és vígan behentelhesse, szóval nem igazán enged neki aktiválni sem, teljes lock azért szinte lehetetlen, de bele tud rángatni minket kellemetlen helyzetekben, ha tele vagyunk spellel, de nem tudjuk aktiválni például bár nyerő lehet. A jó lock deck a játék legtöbb féle helyzetét igyekszik megfogni, de leggyakrabban a spell+trapet. Ja igen, általában a nem lock része beatdown dolgokra élpít. Pl: Great Shogun Shien+Legendary Samurai - Shi En vagy Horus lvl8+Jinzo Lord. Rossz példa rá a Stardust Dragon, mert nem marad kint stabilan.
Pakli példa: Naturia, Spéci féle Samurai
Stall deck: A stall deckek sokfélék, de egy közös bennük, nagyon nem szereti és igyekszik meggátolni, hogy az ellenfél támadni/beütni tudjon. A stall deckek alapvetően sosem lépnek a battle phase-be persze tudnak adódni speciális helyzetek hogy igen, de általánosságba. Nem túlzottan törödnek se a lapelőnnyel se a saját LP-jükkel, csak elérjék a győzelmi célt, azért kellemetlenek ezek a paklik, mert még ha van is sidunk ellenek, renegetek lapunk teljesen használhatatlanná válik ellenük. A jó stall deck igyekszik állandóan megfogni az ellenfelet míg eléri a célját. Stall deckek győzelmi kondicói (stall deck félék). Stall lap példák: Messenger of Peace, Scrap-Iron Scarecrow.
Burn: Effect sebzéssel 0-ra viszi az ellenfél LP-jét
Kideckeltetés: 0-ra viszi az ellenfél pakliját
Egyéb győzelmi kondíció: Exodia, Final Countdown stb...
Stall control: Ez a stall deck türelmesebb ám de kellemetlenebb formája, ugyanis igyekszik állandóan megtartani a lapelőnyt is, ezek a fajta paklik néha úgy csinálják, mint a felső párja nem engedi támadni az ellenfelet, de közben meg is eszi az ellenfél lapjait, egyébként ez egy nagyon ritka féle pakli (kis saját dolog, eddig 1 félét ismertem valamint azóta én csináltam sajátot,teljesen saját koncepció és jól működik, de persze 100% hogy még van). Egyébként az egyik legerősebb féle pakli, akár lehet Stall full control is, mert jellemző rá, ez a pakli akkor jó igazán, ha jellemző az is rá ami a stallra és a controlra is. Egy jó lap példa rá ami tud ilyet csinálni: Tsukoyomi (többit már gondolhatjátok)
Pakli példa: Na igen van 1 saját Deckout, meg 1 régi féle Drop off deck ami halott volt, ám újrafeltámadhat szeptembertől!
Swarm deck: Lehet kicsit obszcén lesz, de ez a tipikus "szörnyszaró" pakli, ami képes egy körben lehozni 2-5 szörnyet, amik nem kicsit ATK-val rendelkeznek, a swarm deckek általában semmivel sem foglalkoznak telerakják a mezőt szörnyel és támadnak, gyakran előfodul nálak ha meghal hirtelen mind kikapnak, de azis gyakori hogy 1-2 kör alatt le is rendezik az ellenfelet, az érdekesség a jó swarm pakli ettől nem instabil, egyszerűen ilyen a jellege hogy nem tőrödik a hátsó sorral, csak pikk pakk behentelni az ellenfelet. Tehát igen a jó swarm deck igyekszik levenni az ellenfél hátsó lapjait, de ha nem tudja akkor is üt ha kell ha nem.
Pakli példa: Samurai, X-Saber, Chaos Dragon
OTK (One turn kill) deck: Az otk deckek jellemző, hogy várnak egy adott kombóra, felkészítik a terepet hogy ha megvan akkor nyerjenek az OTK decknek mindig Stall vagy Beatdown lapok teszik emellé hogy kivárják a kombót, amikkel nagyon gyakran húznak is lapot, amint bejön a kombó nyer (legalábbis általában és erről is szólna), egy vicces előnye ennek a paklinak, hogy az ellenfelet állandóan félelemben tartja, és emiatt képes hamarabb elhasználni bizonyos lapokat vagy rossz lépésbe belemenni. (Pl random elnyomott Mind Crush)
OTK support lap példa: Cyber Phoenix, Card Trooper, Des Lacooda.
Pakli példa: Power Bond OTK, Frog FTK/OTK, Demise OTK.
Megjegyzés, az OTK másik formája az FTK (First Turn kill) ez az ellenfél köre nélkül is meg tudja csinálni mint az OTK (na ezeket tiltják be mindig, de a sima OTK paklikra is jellemző hogy tiltják)
Na hát ez nemlett rövid, de legalább hoszzú lett! Remélem 1-2 embernek segít letisztázni dolgokat avagy érdekesnek tarjátok legalább